Psychologia

PRZYJACIEL PUDEL

Testy szczeniąt

PUPPY APTITUDE TEST (PAT)

Testy

W naszym centrum wykonujemy testy osobowościowe szczeniąt PUPPY APTITUDE TEST (PAT) – TEST PREDYSPOZYCJI – ZDOLNOŚCI SZCZENIĘCIA

Testy pozwalają wybrać właściwe szczenie dla konkretnej osoby czy rodziny. Określają temperament i potencjał posłuszeństwa, chęć współpracy z człowiekiem, typ odruchów obronnych, tendencję do dominacji oraz wrażliwość na bodźce wzrokowe, dźwiękowe i dotyk.

O Teście

  • Test dla szczeniąt stworzony przez parę psich behawiorystów – Joachim i Wendy Volhard.
  • Test wykorzystuje pewne elementy doświadczeń szwajcarskich i wszystko, co wcześniej wymyślił Campbell.
  • Pańtwo Volhard dodali jeszcze dwa testy dla psów pracujących wymyślone przez Elliota Humphreya i Lucien Warner – pierwszy na wrażliwość na dźwięki (psy takie przejawiają reakcje lękowe na głośne tony, na przykład strzały z pistoletu czy krzyki), drugi – na wrażliwość na dotyk (te psy z kolei sprawiają problemy przy szkoleniu, każde, nawet lekkie pociągnięcie smyczą może bowiem wywołać z ich strony reakcję obronną).
  • Test stosują zarówno hodowcy, jak i odpowiedzialni właściciele szczeniąt, którzy starannie wybierają odpowiedniego dla siebie osobnika z miotu.

 

Testy są uniwersalne

Testy te są uniwersalne dla wszystkich ras ale interpretacje wyników różnią się w zależności od pożądanych cech rasy. Dają tylko ogólny zarys osobowości szczeniąt i ich potencjału psychicznego. Określają do jakiego domu psy powinny trafić i jaki jest najlepszy sposób ich wychowania. Ostateczny obraz psychiki dorosłego psa będzie zależał od sposobu prowadzenia go przez właścicieli.

Testy przeprowadzamy w 7 tygodniu życia, najlepiej w 49 dniu. W 6 tygodniu połączenia nerwowe nie są jeszcze całkowicie rozwinięte, w 8 zaś (do 10), zaczyna się okres wzmożonego lęku i testy przeprowadzone w tym czasie nie są wiarygodne.

Psy badane są w naszej sali. Zarówno z salą jak i behawiorystą szczenięta spotykają się pierwszy raz w momencie przeprowadzania testu. Hodowca wraz z resztą rodzeństwa czeka w tym czasie w osobnym pomieszczeniu. Badanie jest wykonywane w najbardziej optymalnych warunkach dla szczeniąt i przy pełnym ich wigorze. Przed posiłkiem.
Nie w dniu gdy są szczepione lub odrobaczane.

Test opiera się na 10 różnego rodzaju próbach

Każdą próbę ocenia się w skali od 1 do 6, sumuje się wyniki w tabeli.
Następnie dokonuje się podsumowania i analizy wyników oraz określa predyspozycje psa.

Próba 1. Towarzyskość – kontakt socjalny
Próba 2. Podążanie za egzaminatorem
Próba 3. Ograniczenie swobody ruchów – dominacja
Próba 4. Powrót do równowagi – dominacja socjalna
Próba 5. Sytuacja utraty kontroli – dominacja przez uniesienie w górę
Próba 6. Chęć aportowania
Próba 7. Reakcja na dotyk – ból
Próba 8. Reakcja na dźwięk
Próba 9. Reakcja na ruch
Próba 10. Stabilność